صفحه اصلی
 
 

راهنمای استفاده از نقشه


اطمينان از نصب بودن نرم افزار
Flash Player

از آنجايي که اين نقشه با برنامه فلش اجرا مي گردد براي ديدن نقشه و استفاده از آن شما بايد اين برنامه را به روي سيستم عامل خود قبلا نصب کرده باشيد. چنانچه شما اين برنامه را به روي سيستم عامل خود نداشته باشيد لينکي در صفحه شما با نام Get Flash Player ديده مي شود که با کليک کردن آن مي توانيد با طي مراحل نصب، آن را به روي سيستم عامل خود نصب نماييد و از نقشه استفاده نماييد.

.
اين نرم افزار حجم نسبتا کمي دارد و نياز به زمان زيادي جهت دانلود ندارد.
. همچنين مي توانيد اين نرم افزار را از سايت emap دريافت و به روي سيستم عاملتان نصب نماييد. دريافت نرم افزار

 

تنظیم دلخواه کادر نمایش

در ابتدا چنانچه تمامی صفحه نمایش شما از نقشه کامل نشده باشد و قسمتی از آن بدون استفاده و سفید مانده باشد می توانید از امکان پهن کردن و یا جمع کردن کادر ها استفاده نمایید، به این صورت که با حرکت دادن موس به روی ضلع سمت راست کادر نقشه موس شما تغییر شکل داده و به صورت 2 طرفه می شود و این به معنی آن است که می توانید با کلیک کردن به روی آن کادر را با موس گرفته ( در این حالت کادر به صورت نقطه چین می شود ) و به سمت چپ و یا راست حر کت داده و در محل دلخواه رها کنید تا کادر نمایش شما تنظیم شود.
شما با در اختیار داشتن این امکان می توانید تمامی صفحه نمایش را به نقشه اختصاص دهید و یا به طور موقت کادری که نتایج جستجو در آن ظاهر می شود را مخفی نمایید. این امکان در resolution های بالا بیشترین کاربرد را دارد.

 


استفاده از پنجره کنترل

در حالت پیش فرض پنجره کنترلی به روی نقشه ظاهر می گردد که به شما امکان کنترل نقشه در محدوده دلخواه را می دهد. شما می توانید با در اختیار داشتن این امکان محدوده مورد نظرتان را با حرکت دادن کادر داخلی پنجره کنترل انتخاب کنید و یا با کشیدن مثلث گوشه سمت راست این کادر به چند جهت محدوده دلخواه خود را انتخاب نمایید که در این حالت با توجه به محدوده انتخابی شما در نقشه اصلی بزرگنمایی و یا کوچکنمایی شکل می گیرد.  
این پنجره قابلیت
جابجایی در نقاط مختلف نقشه را نیز داراست و در صورت عدم نیاز امکان پنهان کردن آن را با فشردن کلید روی کادر پنجره کنترل برای خود فراهم سازید.

 


استفاده از موس

شما مي توانيد با استفاده از موس نقشه را به سمت دلخواه حرکت دهيد به صورتي که شما با حرکت دادن cursor
موس به روي نقشه شکل cursor موس شما به صورت تغيير مي کند و اين به معني آن است که شما مي توانيد از حالت قابل حرکت نقشه استفاده نماييد به طوريکه بايد به روي نقطه اي از نقشه کليک نماييد که در اين صورت ظاهر موس شما به اين شکل تغيير نمايد و کليک خود را در نقطه مقصد رها کنيد تا نقطه مورد نظر نمايش داده شود. شما مي توانيد اين کار در چهار جهت انجام دهيد تا به نقطه مورد نظر برسيد.
 
همچنین با به حرکت درآوردن غلطک وسط موس به جلو و یا عقب می توانید از امکان
بزرگنمایی و کوچکنمایی نقشه بهره مند گردید.

 


استفاده از صفحه کليد

چنانچه استفاده از موس جهت حرکت نقشه به سمت مورد نظر براي شما دشوار باشد مي توانيد از کليد هاي پيکان ( arrow key ) صفحه کليد خود استفاده نماييد. اين کار با فشرده نگه داشتن هر يک از کليد ها انجام مي شود. به عنوان مثال با نگه داشتن کليد پيکان سمت راست نقشه به سمت راست شروع به حرکت مي نمايد و ماداميکه کليد پيکان را رها نکنيد به همان سمت به حرکت خود ادامه مي دهد و براي توقف کافي است کليد را رها نماييد. اين ابزار نيز در چهار جهت قابل استفاده است.
همچنین با فشردن کلید های
+ و - می توانید از امکان بزرگنمایی و کوچکنمایی استفاده کنید. دقت نمایید که ما این امکان را در بزرگنمایی و کوچکنمایی فراهم نمودیم که در هر نقطه که نشانگر موس شما (
) باشد در آن نقطه بزرگنمایی و یا از آن نقطه کوچکنمایی انجام می گیرد. این امر به ازای هر مرتبه فشردن یک مرحله بزرگ تر و یا کوچک تر می گردد .

 


استفاده از موتور جستجو

در اين سايت موتور جستجويي قرار داده شده است تا بتواند شما را سريعتر به نقطه مورد نظر برساند.
جهت استفاده از اين سيستم کافي است
نام نقطه مورد نظر يا بخشي از آن را در فيلد جستجو وارد و کليد جستجو را کليک نماييد و يا از کليد
Enter  در صفحه کليد استفاده نماييد.
به عنوان نمونه وارد می کنید برج میلاد که نتیجه آن در لیست به همین نام ظاهر می گردد، با کلیک کردن آن همزمان پنجره ای باز شده که نقشه 22 گانه تهران در آن دیده خواهد شد که نقطه مورد نظر شما را به صورت علامت به روی آن نشان می دهد تا شما محل آن را به صورت اجمالی ببینید و با کلیک کردن برو به مقصد شما به نقطه مورد نظر هدایت می شوید.
نقاطی در نقشه وجود دارند که اطلاعات و تصاویری از آن ارائه شده است که در این پنجره با حرکت دادن اسکورل سمت چپ این پنجره به سمت پایین اطلاعات متنی و تصویری آن به صورت خلاصه دیده می شود که با کلیک به روی تصاویر امکان دیدن آن با اندازه بزرگتر فراهم می گردد.
نام و يا نام هاي پيدا شده در ليست جستجو در سمت راست نقشه حداکثر تا 100 مورد را نمايش می دهد.

نکته: استفاده از حروف مشابه مثلا 'ا' بجاي 'آ' ممكن است منجر به یافت نشدن اطلاعات مورد نظر گردد. شما ميتوانيد از علامت '_' بمعني يك حرف نامشخص همچنين '*' بمعني تعدادي حرف نامشخص استفاده نماييد.

 

::  راهنمای استفاده از سامانه «لینک روی نقشه»
 
::  راهنمای استفاده از سامانه «کروکی چند نقطه ای»  (آزمایشی)

 
 
 
  © 2010   www.emap.ir